Zákaznícke centrum
Výber predajne môže ovplyvniť skladové zásoby vybraného tovaru, jeho cenu, prípadne aj cenu dopravy.
Prihlásenie
0
menu

Na čo si dať pozor pri výbere lepidla na obklady?

uverejnené: 23. 9. 2024
banner 1

Chystáte sa na pokládku dlaždíc alebo obkladov? Určite ste venovali veľa pozornosti tomu, ako bude výsledná kúpeľňa alebo chodba vyzerať. Aby všetko dobre dopadlo, venujte rovnakú energiu aj výberu lepiacich vrstiev.

Na trhu nájdete veľké množstvo lepidiel s rôznymi vlastnosťami, takže výber robte nielen podľa povrchu, ale aj podľa typu keramickej dlažby alebo obkladu. Inú lepiacu vrstvu budete potrebovať v garáži a inú v chodbe domu. Čo teda znamenajú písmená v označení lepidiel a aký druh zvoliť pre rôzne činnosti? Pre všetky lepiace hmoty funguje systém značenia pomocou kombinácie písmen a číslic, ​​ktorá môže vyzerať napríklad takto: C2TEF S1. Hneď prvé písmeno delí lepidlá podľa materiálov bázy do niekoľkých tried:

C = Cementové lepidlo – hmota sa zmieša s vodou a je vhodné napríklad pre obklady a dlažbu

D = Disperzné lepidlo – vopred pripravená hmota zo zmesi organických spojív vo forme vodnej polymérnej disperzie, organických prísad a minerálnych plnív, ktorá sa používa napríklad na lepenie na kritické podklady ako sú drevené podklady

R = Lepidlo na báze reakčných živíc – tieto lepidlá tvrdou chemickou reakciou po zmiešaní dvoch zložiek, používajú sa pre extrémne namáhané spoje

banner 2

Na lepenie obkladov a dlažieb sa najčastejšie používajú cementové lepidlá. Zatiaľ čo písmená v označení lepidla upozorňujú na určitú vlastnosť, číslica vyjadruje napr. zlepšenú vlastnosť alebo parameter. Úroveň jednotlivých parametrov sa vyjadruje triedami. Podľa prídržnosti k podkladu sa delia na tieto triedy:

C1 = štandardne tvrdnúce lepidlá

C2 = zlepšené lepidlá; hodia sa napríklad na lepenie dlažby v garážach a inak zaťažované podlahy

T = lepidlo so zníženým sklzom

Označenie znamená, že lepiace vrstvy majú znížený sklz, preto sa hodia predovšetkým na lepenie obkladov na steny. Toto označenie získa lepidlo iba vtedy, keď pri dlažbe s hmotnosťou 200 g nalepenej na zvislej ploche nedôjde k žiadnemu posunu po dobu 20 minút.

E = lepiaca hmota s predĺženou dobou zavädnutia (čiže „otvorený čas“)

Označenie E získa lepidlo, ktoré má predĺženú dobu zavädnutia lepiacej hmoty po nanesení lepidla na podklad – činí až 30 minút (u bežných lepidiel to býva 20 minút). Používa sa pre náročné aplikácie keramických obkladov a pre začiatočníkov.

F = rýchlotvrdnúce lepidlo

Označenie F znamená rýchlo tvrdnúce lepiace hmoty (C1 F, C2 F). Tie sú nutné predovšetkým pri realizáciách obkladov a dlažieb, kde sa vyžaduje rýchla pochôdznosť.

S1 – flexibilné lepidlo s priečnou deformáciou 2,5 až 5 mm

S2 – vysoko flexibilné lepidlo s priečnou deformáciou nad 5 mm

Lepidlá S1 alebo S2 označujú lepiace hmoty s overenou priečnou deformáciou. Iba hmoty s týmto označením môžeme nazývať „flexibilnými“. Hodí sa pre objemovo nestále podklady ako napríklad vykurované podlahy alebo na lepenie obkladov s formátom nad 3600 cm².

Ako už asi tušíte, správne zvolené lepidlo vám ušetrí mnoho starostí. Začiatočník určite nič nepokazí voľbou pomerne univerzálneho lepidla C2TE S1, ktoré zaručia dlhšiu dobu spracovateľnosti, je flexibilný a má vyššiu prídržnosť k podkladu. Vhodnosť lepiacej hmoty odporúčame konzultovať aj s dodávateľom keramického obkladu. Napríklad vysoko spekané dlažby typu Taurus (dlažby s nízkou nasiakavosťou) sa musia lepiť zodpovedajúcou cementovou hmotou, ktorá nesie označenie min. C2TE.

Lepidlá s vylepšenými vlastnosťami vychádzajú samozrejme drahšie ako obyčajné lepidlá. Hrozí u nich ale menšie riziko chýb, takže sa ich obstaranie rozhodne oplatí. Pokiaľ by ste si voľbou lepiacej vrstvy predsa len neboli istí, neváhajte sa obrátiť na predajcu v Stavebninách DEK, kde vám s výberom ochotne poradia.